Rez na autě

I přes moderním antikorozním úpravám je rez stále nedílným společníkem automobilů po celém světě. Usmívat se mohou jen majitelé vozidel s hliníkovou karoserií. Ti méně vytrvalí svůj boj s rzí vzdali a ta se stala součástí jejich image.

Hlavním nebezpečím, které s sebou přináší koroze všude tam kde se objeví je poškození částí karoserie nebo součástí vozidla. Navíc, pokud se objeví první rezavé místo, o chvíli se objeví další a další. Je to neklamný znak začátku problémů.

Na začátek je třeba uvést co je koroze. Jde o samovolné postupné rozrušování kovů. Kov pod vlivem okolního prostředí začne oxidovat a vytvoří se známá oranžová barva. Největším nepřítelem karoserie je kyslík a voda. Celý proces může výrazně urychlit sůl, které je na našich silnicích v zimním období dostatek.

Odstranění

Nejdůležitější je začít jednat rychle a co nejdříve. To co se může zdát jako malé rezavé místo, může velmi rychle přerůst do oranžové záplavy. Abychom se vyhnuli nákladným opravám, měli bychom jednat promptně.

V současnosti známe několik různých metod jak se zbavit rzi. Všechny však vyžadují jeho fyzickou likvidaci pomocí brusného papíru nebo jiného nářadí. Jiný způsob neexistuje.

Pokud je rezavá skvrna malá, vše co potřebujete je kousek brusného papíru. Po obroušení je třeba nanést základní barvu a alespoň jeden nátěr, který je stejný jako zbytek karoserie.

Větší zkorodované místa vyžadují trochu více práce a pozornosti. Vše se však odvíjí od stupně znehodnocení samotného plechu. Opravdový problém může nastat, když z karoserie na nás začne dívat díra. Její oprava je skutečně náročná.

V tomto případě je nutné odstranit okolní oranžové místa a díru vyplnit tmelem. Pak třeba počkat, dokud tmel zaschne. Následně je nutné jej obrousit tak, aby odpovídal požadovanému tvaru. Po absolvování tohoto postupu se musí nanést základní barva. Požadovaná barva karoserie se aplikuje až nakonec, po vyschnutí základního nátěru. Kdo chce v boji s rzí uspět, musí být pozorný a vytrvalý.

Prevence

Chcete-li své auto udržet v co nejlepším stavu, po co nejdelší dobu, musíte se o něj starat a pravděpodobně ušetříte náklady na jeho opravu. Přinejmenším je budete potřebovat později. Následující opatření se v boji s korozí využívají poměrně často.

Kov před rzí ochrání zinkováním. Nové automobily od výroby disponují antikorozní úpravou, která však časem slábne.

  • Pokud máte garáž, vyplatí se v ní sledovat úroveň vlhkosti. V případě, že je vlhkost vysoká, čas od času je třeba použít odvlhčovač, který vašemu autu zaručí dlouhé roky bez koroze.
  • Na trhu existuje mnoho přípravků, které v boji s rzí pomáhají. Často se aplikují pod vysokým tlakem a využívají se zejména v mycích linkách.
  • Dbejte na to, aby každý kousek karoserie pokrýval lak. Právě ten je bariérou mezi kovem a vlhkostí. Místa bez laku najdeme zejména na přední kapotě, která je často vystavena palbě kamínků.

Obecně neexistuje metoda nebo přípravek, který by v dlouhodobém horizontu ochránil karoserii auta před hrozící korozí. Jediné co můžete udělat, je prodloužit životnost jednotlivých kovových částí využitím výše uvedených metod.

Bookmark the permalink.

Comments are closed